RPA یا اتوماسیون فرآیند رباتیک، چرا می‌تواند ارزشمند باشد؟

(RPA: Robotic Process Automation) به معنای استفاده از سیستم ‌های رباتیک به منظور اتوماسیون‌ سازی یک شرکت یا کسب و کار است.

درواقع RPA یک فناوری نو ظهور است که با استفاده از آن می‌توان به طور خودکار وظایف تکراری با حجم زیاد اما کم ارزش را به صورت رباتیک انجام داد. این می‌تواند از جهات بسیاری مفید و ارزشمند باشد، چرا که کمپانی‌ ها هزینه‌های زیادی را برای کارهای بیهوده صرف می‌کنند، اما با این تکنولوژی می‌توان از هزینه‌های بسیاری جلوگیری کرد، چرا که ربات‌ ها فرآیندها را مدیریت می‌کنند و باعث می‌شوند هزینه‌ها و زمان انجام یک سری از کارها به حداقل برسد. این موضوع از این جهت ارزشمند است که کارهای خسته کننده، تکراری و بی‌ارزش به سادگی مدیریت شده و منابع انسانی تمرکز و فکر خود را برای کارهای مهم‌تر خرج می‌کنند. این ربات ‌ها می‌توانند از طریق سیستمی کنترل شوند و کارها را به صورت زمان‌ بندی شده به آنها گوشزد کرد.

اگر در یک جمله بخواهیم کار ارزشمند این ربات‌ ها را تفسیر کنیم، باید بگوییم این ربات ‌ها برای بهینه‌سازی و کسب نتایج تجاری ارزشمند گزینه خوبی محسوب می‌شوند.


RPA چه مزایایی می‌تواند برای یک سیستم ایجاد کند؟

 • کاهش هزینه‌های نیروی انسانی و صرفه‌جویی در بهبود هزینه‌ها
 • کاهش فعالیت‌های غیر دوست داشتنی و خسته کننده منابع انسانی
 • افزایش کارآیی و بازدهی کارکنان در یک سیستم
 • کاهش زمان برای به ثمر رسیدن یک فرآیند
 • پیاده‌سازی سریع و ساده فرآیند اتوماسیون


بهره‌گیری از این ربات ‌ها برای چه سیستم هایی در اولویت است؟

بسیاری از سیستم‌های موجود به دنبال این هستند که عملیات خود را هم از جهت هزینه‌ها و هم از جهت زمان بهبود دهند و تمرکز کارکنان خود را به کارهای مهم‌تری تخصیص دهند.

تمامی کارخانجات و کارگاه‌های تولیدی همواره سود اصلی خود را در فروش بیشتر و کاهش هزینه بهای تمام شده عنوان می‌کنند، لذا بهره‌مندی از این تکنیک می‌تواند بسیار حائز اهمیت بوده و نتایج خوبی را در نهایت برای آنان ایجاد کند.

همچنین تمام کسب و کارها با رباتیک کردن فرآیندهای پرتکرار خود می‌توانند در زمان و هزینه‌های خود صرفه جویی کنند و به خلق ارزش در حوزه اصلی کسب و کار خود بپردازند.


ربات ‌ها در کجا بیشترین موفقیت را کسب می‌کنند؟

توجه به این نکته حائز اهمیت است که در تخصیص فرآیندها به ربات‌ ها باید دقت شود؛ اما چرا این مسئله حائز اهمیت است؟ از این رو که هوش ربات می‌بایست با هوش مورد نیاز فرآیندهایی که پیاده‌سازی می‌کند، همخوانی داشته باشد. زمانی که ربات‌ ها هوش مناسبی مطابق با نوع فرآیند نداشته باشند بهره‌مندی از ربات ‌ها نه تنها سودی نخواهد داشت بلکه باعث ایجاد ضرر و زیان بیشتری برای سیستم خواهد شد، زیرا یک سری از فرآیند‌ها به صورت تکراری انجام می‌شوند که یک الگوریتم و روند مشخصی دارند؛ در صورتی‌ که ربات‌ ها هوش کافی را نداشته باشند با تقلید و تکرار آنها، فرآیندهای بدون کارآیی را سریع‌تر ترویج می‌دهند.

بهتر است تمامی سیستم‌هایی که به فکر بهره‌مندی از این ربات ‌ها هستند با خبرگان و سیستم‌های پشتیبانی این ربات ‌ها مشورت کنند تا بدانند بهره‌مندی از این ربات ‌ها تا چه میزان می‌تواند برای آنان سودمند و مفید باشد.


بررسی قبل از بهره‌گیری

باید قبل از بهره‌گیری و تعریف وظایف ربات‌ ها، فرآیندها به صورت دقیقی بررسی شوند تا آنهایی که دچار اشکالاتی بوده و حتی منابع انسانی هم به دلایلی با انجام آنها مشکل داشته‌اند شناسایی شده و با دقت و تصمیم‌گیری درستی ربات ‌ها را به آنها اختصاص دهیم. بسیاری از متخصصین این موضوع می‌گویند مهمترین مسئله در بهره‌مندی از این ربات ‌ها در این است که ابتدا درستی و اعتبار یک فرآیند را شناسایی و تایید کنیم و سپس ربات‌ ها را به آنها اختصاص دهیم. در واقع BPM (مدیریت فرآیندهای کسب و کار) قبل از RPA مورد نیاز است و می‌بایست با یکدیگر به کار گرفته شوند.

BPMبه شناسایی فرآیندها، تحلیل، طراحی و پیاده‌سازی فرآیندهای کسب و کار می‌پردازد و بعد از طراحی درست فرآیندها، از طریق RPA اقدام به طراحی و تولید اتوماسیون فرآیند رباتیک می‌کنیم.


لیست ابزارهای RPA

یکی از پلتفرم‌های قدرتمند RPA ابزار UiPath است که در مطلب بعدی می‌توانید در مورد آن بخوانید. ابزارهای زیر به منظور ارائه خدمات RPA پیاده‌سازی شده‌اند:

 • Kryon
 • Pega
 • Automation Ratio
 • UiPath
 • BluePrism


مزیت‌ های تجاری سیستم RPA چیست؟

ربات ‌ها حرفه‌ای هستند؛ در واقع هر چه سریع‌تر از پتانسیل‌های آنها برداشت کنید در مقابل سریع‌تر یک مزیت رقابتی برای تجارت خود ایجاد خواهید کرد. اتوماسیون فرآیند رباتیک ضمن بهبود دقت در سازمان ها و صنایع، سودآوری مستقیم را ارائه می‌دهد. فعال کردن RPA برای انجام هرگونه فرآیند، جریان‌ های کاری سازمان شما را ساده می‌کنند. لذا مقیاس پذیری و انعطاف پذیری برتر در شرکت فراهم می‌شود. آموزش ربات ‌های نرم افزاری آسان است. آنها دائماً از پیشرفت خود گزارش می‌دهند. با بهره مندی از این ربات‌ ها علاوه بر بهبود فرآیندها و جریان‌ های کاری در کمپانی استراتژی‌ های نوآورانه‌ای گسترش می‌یابند که از هر جهت ارزشمند هستند.


ویژگی‌ های کلی این ربات‌ ها

 • دقت بهتر: ربات ‌های نرم افزاری برای پیروی از قوانین برنامه‌ریزی شده‌اند؛ آنها هرگز خسته نمی‌شوند و هرگز اشتباه نمی‌کنند.
 • بهبود انطباق: پس از دستورالعمل، ربات ها دستورها را با اطمینان اجرا می‌کنند، خطر را کاهش می‌دهند و همه کارهایی که انجام می دهند کنترل می شوند.
 • پس انداز سریع هزینه: آنها می‌توانند هزینه‌های پردازش را تا 80 درصد کاهش دهند. بیشتر شرکت ‌ها در حال حاضر در کمتر از 12 ماه، بازده مثبت سرمایه‌گذاری دارند.
 • فوق العاده مقیاس پذیر: این ربات ‌ها تا حد زیادی مقیاس پذیر هستند.
 • افزایش سرعت و بهره‌وری: افزایش سرعت و حذف کارهای بیهوده بسیار ارزشمند است به این صورت کارمندان زمان بیشتری برای صرف کارهای مهم‌تر خواهند داشت.

نکته قابل توجه این است زمانی که ربات‌ ها کارهای ساده را انجام می‌دهند فواید زیادی را ایجاد می‌کنند، زیرا کارکنان تمرکز اصلی خود را بر روی کارهای دیگر و توسعه آنها می‌گذارند و می‌توان گفت اصلا چه لزومی دارد نیروها زمان و انرژی خود را صرف کارهای بیهوده کنند و این‌گونه ربات ‌ها می‌توانند معرفی شوند و همچنین علاوه بر سرعت و دقت بالاتر در فرآیندها، هزینه‌ها نیز تا حد زیادی کاهش می‌یابند.

این ربات‌ ها الگوبرداری شده از رفتارهای انسانی هستند و این ارزش بسیار خوبی است؛ همچنین ارزش این ربات‌ ها در این است که بازدهی را بسیار زیاد افزایش می‌دهند و از جهت سرعت، دقت و کیفیت ارزشمند هستند و این چنین در اجرای فرآیندها صرفه‌جویی خواهد شد.

برچسب ها:

تیم مدیریت دانش سرزمین هوشمند

تیم مدیریت دانش راهکار سرزمین هوشمند با رویکرد شناسایی و بررسی تخصصی حوزه های دانشی در پی افزایش و ارتقای دانش حرفه ای و مدیریت آن در حوزه فناوری اطلاعات است تا بتواند بیش از پیش فناوری اطلاعات را در زندگی مردم و کسب و کارها وارد کند

4 دیدگاه

 1. سعید اس اس 26 بهمن 1398

  تاثیرش تو نرخ بیکاری خیلی بد هست

 2. رضا سلیمی نژاد 20 بهمن 1398

  کلا مزیت های Rpa خیلی خوب هستند اما تو کشور ما خیلی بهشن بها داده نمی شود اما نظرم این هست حتما اپراتور بهش تخصیص داده بشود

 3. علی وفایی 19 بهمن 1398

  خیلی خوب بود ممنون از مطلب خوبتون لطفا مباحث کسب و کاری را هم بهشون بپردازید

  • تیم مدیریت دانش سرزمین هوشمند 20 بهمن 1398

   ممنون از توجه شما
   ان شاءالله گروه کسب و کار هم در دانشنامه خواهیم داشت

ثبت دیدگاه


سپاسگذاریم. دیدگاه شما ارسال شد و پس از تایید نمایش داده می شود
با عرض پوزش خطایی رخ داد. لطفا مجددا تلاش بفرمایید

سرزمین هوشمند

دانشنامه سرزمین هوشمند

راهکار سرزمین هوشمند با ارائه دانشنامه ای وسیع و ارزشمند از اطلاعات علمی در حوزه دانش فناوری اطلاعات، دانش توسعه کسب و کار و راهکارهای این حوزه اطلاعات مفیدی را به مخاطبان خود عرضه می‌دارد

درباره سرزمین هوشمند

جستجو

مطالب اخیر